Bookerprisen

Fordi man aldri kan få for mange lister, og fordi jeg aldri kom videre med mr. Nobel. Målet er nokså beskjedent og lite konkret: å lese så mange som mulig så fort som mulig. Foreløpig handler det mest om å holde hodet over vann: jeg jobber meg gjennom årets nominerte samtidig som jeg prøver å snik inn et par gamle slagere. 

Shortlist fra og med 1969 (med vinneren øverst) 

1969

  • Something to Answer For – P.H.Newby
  • Figures in a Lanscape – Barry England
  • Impossible Objects – Nicholas Mosley
  • The Nice and The Good – Iris Murdoch
  • The Public Image – Muriel Sparks
  • From Scenes like These – G.M Williams

1970:

  • The Elected Member – Bernice Rubens
  • Eva Trout – Elizabeth Bowen
  • John Brown’s Body – A.L Barker
  • Bruno’s Dream – Iris Murdoch
  • Mrs Eckdorf in O’Neills’s Hotel – William Trevor
  • The Conjunction – T.W.Wheeler

1970: (Lost Man Booker Prize)

  • Troubles – J.G Farrell
  • The Birds on the Trees – Nina Bawden
  • The Bay of Noon – Shirley Hazzard
  • Fire from Heaven – Mary Renault
  • The Driver’s Seat – Muriel Sparks
  • The Vivisector – Patrick White

1971:

  • In a Free State – V.S Naipaul
  • The Big Chapel – Thomas Kilroy
  • Briefing for a Descent into Hell – Doris Lessing
  • St Urbain’s Horseman – Mordecai Richler
  • Goshawk Squadron – Derek Robinson
  • Mrs. Palfrey at the Claremont – Elizabeth Taylor

1972:

  • G. – John Berger
  • The Bird of Night – Susan Hill
  • The Chant of Jimmie Blacksmith – Thomas Keneally
  • Pasmore – David Storey

1973:

  • The Siege of Krishnapur – J.G.Farrell
  • The Dressmaker – Beryl Bainbridge
  • The Green Equinox – Elizabeth Mavor
  • The Black Prince – Iris Murdoch

1974:

  • The Conversationist – Nadine Gordimer
  • Holiday – Stanley Middleton
  • Ending Up – Kingsley Amis
  • The Bottle Factory Outing – Beryl Bainbridge
  • In their Wisdom – C.P.Snow

1975:

  • Heat and Dust – Ruth Prawer Jhabvala
  • Gossip from the Forest – Thomas Keneally

1976:

  • Saville – David Storey
  • An Instand in the Wild – Andre Brink
  • Rising – R.C.Hutchinson
  • The Doctor’s Wife – Brian Moore
  • King Fisher Lives – Julian Tathbone
  • The Children of Dynmouth – William Trevor

1977:

  • Staying On – Paul Scott
  • Peter Smart’s Confessions – Paul Bailey
  • Great Granny Webster – Caroline Blackwood
  • Shodows on our Skin – Jennifer Johnston
  • The Road to Lichfield – Penelope Lively
  • Quartet in Autumn – Barbara Pym

1978:

  • The Sea, the Sea – Iris Murdoch
  • Jake’s Thing – Kingsley Amis
  • Rumours of Rain – Andre Brink
  • The Bookshop – Penelope Fitzgerald
  • God on the Rocks – Jane Gardam
  • A Five-Year Sentence – Bernice Rubens

1979:

  • Offshore – Penelope Fitzgerald
  • Confederates – Thomas Keneally
  • A Bend in the River – V.S.Naipaul
  • Joseph – Julian Tathbone
  • Praxis – Fay Weldon

1980:

  • Rites of Passage – William Golding
  • Earthy Powers – Anthony Burgess
  • Clear Light of Day – Anita Desai
  • The Beggar Maid – Alice Munro
  • No Country for Young Men – Julia O’Faolain
  • Pascali’s Island – Barry Unsworth
  • A Month in the Country – J.L.Carr

1981:

  • Midnight’s Children – Salman Rushdie
  • Good Behaviour – Molly Keane
  • The Sirian Experiments – Doris Lessing
  • The Comfort of Strangers – Ian McEwan
  • Rhine Journey – Ann Schlee
  • Loitering with Intent – Muriel Sparks
  • The White Hotel – D.M.Thomas

1982:

  • Schindler’s Ark – Thomas Keneally
  • Silence Among the Weapons – John Arden
  • An Ice-Cream War – William Boyd
  • Constance or Solitary Practices – Lawrence Durrell
  • The 27th Kingdom – Alice Thomas Ellis
  • Sour Sweet – Timothy Mo

1983:

  • Life & Times of Michael K – J.M.Coetzee
  • Rates of Exchange – Malcolm Bradbury
  • Flying to Nowhere – John Fuller
  • The Illusionist – Anita Mason
  • Shame – Salman Rushdie
  • Waterland – Graham Swift

1984:

  • Hotel du Lac – Anita Brookner
  • Empire of the Sun – J.G.Ballard
  • Flaubert’s Parrot – Julian Barnes
  • In Custody – Anita Desai
  • According to Mark – Penelope Lively
  • Small World – David Logde

1985:

  • The Bone People – Keri Hulme
  • Illywhacker – Peter Carey
  • The Battle of Pollocks Crossing – J.L.Carr
  • The Good Terrorist – Doris Lessing
  • Last Letters from Hav – Jan Morris
  • The Good Apprentice – Iris Murdoch

1986:

  • The Old Devils – Kingsley Amis
  • The Handmaid’s Tale – Margaret Atwood
  • Gabriels’s Lament – Paul Bailey
  • What’s Bred in the Bone – Robertson Davies
  • An Artist of the Floating World – Kazuo Ishiguro
  • An Insular Possession – Timothy Mo

1987:

  • Moon Tiger – Penelope Lively
  • Anthills of the Savannah – Chinua Achebe
  • Chatterton – Peter Ackroyd
  • Circles of Deceit – Nina Bawden
  • The Colour of Blood – Brian Moore
  • The Book and the Brotherhood – Iris Murdoch

1988:

  • Oscar and Lucinda – Peter Carey
  • Utz – Bruce Chatwin
  • The Beginning of Spring – Penelope Fitzgerald
  • Nice Work – David Lodge
  • The Satanic Verses – Salman Rushdie
  • The Lost Father – Marina Warner

1989:

  • The Remains of the Day – Kazuo Ishiguro
  • Cat’s Eye – Margaret Atwood
  • The Book of Evidence – John Banville
  • Jigsaw – Sybille Bedford
  • A Disaffection – James Kelman
  • Restoration – Rose Tremain

1990:

  • Possession: A Romance – A.S.Byatt
  • An Awfully Big Adventure – Beryl Bainbridge
  • The Gate of Angels – Penelope Fitzgerald
  • Amongst Women – John McGahern
  • Lies of Silence – Brian Moore
  • Solomon Gursky Was Here – Mordecai Richler

1991:

  • The Famished Road – Ben Okri
  • Time’s Arrow – Martin Amis
  • The Van – Roddy Doyle
  • Such a Long Journey – Rohinton Mistry
  • The Redundancy of Courage – Timothy Mo
  • Reading Turgenev – William Trevor

1992:

  • The English Patient – Michael Ondaatje
  • Sacred Hunger – Barry Unsworth
  • Serenity House – Christopher Hope
  • The Butcher Boy – Patrick McCabe
  • Black Dogs – Ian McEwan
  • Daughters of the House – Michele Roberts

1993:

  • Paddy Clarke Ha Ha Ha – Roddy Doyle
  • Under the Frog – Tibor Fischer
  • Scar Tissue – Michael Ignatieff
  • Remembering Babylon – David Malouf
  • Crossing the River – Caryl Phillips
  • The Stone Diaries – Carol Shields

1994:

  • How late it was, how late – James Kelman
  • Reef – Romesh Gunesekera
  • Paradise – Abdulrazak Gurnah
  • The Folding Star – Alan Hollinghurst
  • Beside the Ocean of Time – George Mackay Brown
  • Knowledge of Angels – Jill Paton Walsh

1995:

  • The Ghost Road – Pat Barker
  • In Every Face I Meet – Justin Cartwright
  • The Moor’s Last Sigh – Salman Rushdie
  • Morality Play – Barry Unsworth
  • The Riders – Tim Winton

1996:

  • Last Orders – Graham Swift
  • Alias Grace – Margaret Atwood
  • Every Man for Himself – Bery Bainbridge
  • Reading in the Dark – Seamus Deane
  • The Orchard on Fire – Shena Mackay
  • A Fine Balance – Rohinton Mistry

1997:

  • The God of Small Things – Arundhati Roy
  • Quarantine – Jim Crace
  • The Underground Man – Mick Jackson
  • Grace Notes – Bernard MacLaverty
  • Europa – Tim Parks
  • The Essence of the Thing – Madeleine St.John

1998:

  • Amsterdam – Ian McEwan
  • Master Georgie – Beryl Bainbridge
  • England, England – Julian Barnes
  • The Industry of Souls – Martin Booth
  • Breakfast on Pluto – Patrick McCabe
  • Rhe Restraints of Beasts – Magnus Mills

1999:

  • Disgrace – J.M.Coetzee
  • Fasting, Feasting – Anita Desai
  • Headlong – Michael Frayn
  • Our Fathers – Andrew O’Hagan
  • The Map of Love – Ahdaf Soueif
  • The Blacwater Lightship – Colm Toibin

2000:

  • The Blind Assassin – Margaret Atwood
  • The Hiding Place – Trezza Azzopardi
  • The Keepers of Truth – Michael Collins
  • When We Were Orphans – Kazuo Ishiguro
  • English Passengers – Matthew Kneale
  • The Deposition of Father McGreevy

2001:

  • True History of the Kelly Gang – Peter Carey
  • Atonement – Ian McEwan
  • Oxygen – Andrew Miller
  • number9dream – David Mitchell
  • The Dark Room – Rachel Seiffert
  • Hotel World – Ali Smith

2002:

  • Life of Pi – Yann Martel
  • Family Matters – Rohinton Mistry
  • Unless – Carol Shields
  • The Story of Lucy Gault – William Trevor
  • Fingersmith – Sarah Waters
  • Dirt Music – Tim Winton

2003:

  • Vernon God Little – DBC Pierre
  • Brick Lane – Monica Ali
  • Oryx and Crake – Margaret Atwood
  • The Good Doctor – Damon Galgut
  • Notes on a Scandal – Zoe Heller
  • Astonishing Splashes of Colour – Clare Morall

2004:

  • The Line of Beauty – Alan Hollinghurst
  • Bitter Fruit – Achmat DAngor
  • The Electric Michelangelo – Sarah Hall
  • Cloud Atlas – David Mitchell
  • The Master – Colm Toibin
  • I’ll Go to Bed at Noon – Gerard Woodward

2005:

  • The Sea – John Banville
  • Arthur & George – Julian Barnes
  • A Long Long Way – Sebastian Barry
  • Never Let Me Go – Kazuo Ishiguro
  • The Accidental – Ali Smith
  • On Beauty – Zadie Smith

2006:

  • The Inheritance of Loss – Kiran Desai
  • The Secret River – Kate Grenville
  • Carry Me Down – M.J.Hyland
  • In the Country of Men – Hisham Matar
  • Mother’s Milk – Edward St Aubyn
  • The Night Watch – Sarah Waters

2007:

  • The Gathering – Anne Enright
  • Darkmans – Nicola Barker
  • The Reluctant Fundamentalist – Mohsin Hamid
  • Mister Pip – Lloyd Jones
  • On Chesil Beach – Ian McEwan
  • Animal’s People – Indra Sinha

2008:

  • The White Tiger – Aravind Adiga
  • The Secret Scripture – Sebastian Barry
  • Sea of Poppies – Amitav Ghosh
  • The Clothes on Their Backs – Linda Grant
  • The Northern Clemency – Philip Hensher
  • A Fraction of the Whole – Steve Toltz

2009:

  • Wolf Hall – Hilary Mantel
  • The Children’s Book – A.S.Byatt
  • Summertime – J.M.Coetzee
  • The Quickening Maze – Adam Foulds
  • The Glass Room – Simon Mawer
  • The Little Stranger – Sarah Waters

2010:

  • The Finkler Question – Howard Jacobson
  • Parrot and Olivier in America – Peter Carey
  • Room – Emma Donoghue
  • In a Strange Room – Damon Galgut
  • The Long Song – Andrea Levy
  • C – Tom McCarthy

2011:

  • The Sense of an Ending – Julian Barnes
  • Jamrach’s Menagerie – Carol Birch
  • The Sisters Brothers – Patrick deWitt
  • Half-Blood Blues – Esi Edugyan
  • Pigeon English – Stephen Kelman
  • Snowdrops – A.D.Miller

2012:

  • Bring Up the Bodies – Hilary Mantel
  • The Garden of Evening Mist – Tan Twang Eng
  • Swimming Home – Deborah Levy
  • The Lighthouse – Alison Moore
  • Umbrella – Will Self
  • Narcopolis – Jeet Thayil

2013:

  • The Luminaries – Eleanor Catton
  • We Need New Names – NoViolet Bulawayo
  • The Harvest – Jim Crace
  • The Lowland – Jhumpha Lahiri
  • A Tale for the Time Being – Ruth Ozeki
  • The Testamente of Mary – Colm Tóibín

2014:

  • The Narrow Road to the Deep North – Richard Flanagan
  • How to be Both – Ali Smith 
  • J – Howard Jacobson
  • The Lives of Others – Neel Mukherjee
  • We Are All Completely Beside Ourselves – Karen Joy Fowler
  • To Rise Again at a Decent Hour – Joshua Ferris

3 Responses to “Bookerprisen”

  1. Anne / Bokofilia October 1, 2013 at 7:39 pm #

    Denne listen likte jeg! Her har du masse god lesning foran deg! Denne oversikten er da mye mer spennende enn Nobel-listen😉

    • linn September 15, 2015 at 12:05 pm #

      Enig i at det er mer spennende her enn på mange andre lister! Hva synes du om The God of Small Things? Har den stående hjemme.🙂

      • Haruhi September 16, 2015 at 4:28 pm #

        Nå begynner det å bli en stund siden jeg leste The God of Small Things, kanskje fem år? Husker at jeg ikke var helt overbegistret, men husker ikke riktig hvorfor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: